Projektując prezentację multimedialną, trzeba podjąć wiele decyzji. Jedną z nich jest wybór formatu pokazu slajdów. Na które rozwiązanie się zdecydować? 4:3 czy może 16:9? Co i kiedy jest lepsze?
Format prezentacji – czy domyślne 4:3 zawsze jest lepsze? Kiedy lepszy będzie 16:9?
Większość osób zabierających się za tworzenie prezentacji multimedialnej nie zwraca uwagę na jej format. Ot po prostu odpala program PowerPoint, wybiera nowy plik i zaczyna zapełniać slajdy treścią oraz grafikami. Bardziej szczegółowymi ustawieniami zajmuje się oprogramowanie, które w starszych wersjach automatycznie wybiera format 4:3? Czy to dobre rozwiązanie?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeszcze do niedawna format 4:3 był stosowany powszechnie. Natomiast formatu 16:9 używano wyłącznie wtedy, gdy prezentacja multimedialna była wyświetlana na ekranie szerokokątnym. Upowszechnienie się webinarów i spotkań online, podczas których pokazy slajdów są chętnie wykorzystywane, zmieniło dotychczasowe reguły. Jak to obecnie wygląda?
Zalety formatu 4:3
Za formatem 4:3 wciąż przemawia fakt, że jest najbardziej zbliżony do formatu gazety. W efekcie doskonale nadaje się do czytania. Pozwala na komfortowe oglądanie prezentacji multimedialnej nawet z daleka. Lepiej też nadaje się do drukowania pokazu slajdów. Co więcej, jeśli Twoja prezentacja multimedialna będzie wyświetlana na tradycyjnym rzutniku, format 4:3 to jedyna opcja, jaką masz do wyboru.
Zalety formatu 16:9
Format 16:9 jest natomiast idealnie dostosowany do laptopów i monitorów wielkoformatowych. Stanowi więc świetny wybór, jeśli prowadzisz szkolenia online. Ponadto sprawia, że prezentacja multimedialna wygląda nowocześnie. Nic więc dziwnego, że w nowszych wersjach programu PowerPoint to właśnie on jest formatem domyślnym.
Co więcej, oferuje więcej przestrzeni na slajdach. Możesz zatem umieścić na nich więcej treści lub grafik i tak rozłożyć poszczególne elementy, aby nie przytłoczyły odbiorców.
Prezentacje multimedialne w PowerPoint – jak zmienić domyślny format?
Niezależnie od tego, jaką wersją programu PowerPoint dysponujesz i który format jest w niej przyjęty jako domyślny, możesz bez trudu go zmienić. Wystarczy, że przejdziesz do zakładki „Projektowanie”, a następnie wybierzesz „Rozmiar slajdu”, a ukażą Ci się dwie opcje:
- Standardowy (4:3)
- Panoramiczny (16:9)
Teraz musisz jedynie kliknąć pożądany wariant. Pamiętaj jednak, że w starszych wersjach programu Power Point przy przechodzeniu z formatu standardowego w panoramiczny może dojść do rozciągnięcia grafik umieszczonych na slajdzie. Żeby prezentowały się atrakcyjnie, najpewniej trzeba je będzie ręcznie poprawić. Nowe oprogramowanie automatycznie skaluje proporcje. Użytkownik nie musi zatem wykonywać żadnych dodatkowych czynności.
Jak modyfikować format i rozmiar slajdu, by do maksimum wykorzystać PowerPoint?
Po kliknięciu opcji „Rozmiar slajdu” pojawia się jeszcze jedna opcja – „Niestandardowy rozmiar slajdu”. Po jej wybraniu wyskakuje okienko, w które można wpisać określoną wartość w centymetrach lub wybrać jeden z dostępnych formatów. Jest też opcja zmiany orientacji z poziomej na pionową.
Chociaż funkcja zmiany rozmiaru slajdu może wydawać się zbędnym dodatkiem, stanowi świetne udogodnienie rozszerzające możliwości PowerPointa. Dzięki niej w programie można bowiem tworzyć w nie tylko prezentacje multimedialne, ale też ulotki, slidedocs, CV, infografiki i grafiki do serwisów społecznościowych.
Wybór formatu prezentacji multimedialnej to ważna kwestia, nad którą warto się zastanowić, jeszcze zanim rozpocznie się projektowanie pokazu slajdów. Dotyczy to zwłaszcza użytkowników starszych wersji oprogramowania PowerPoint, w przypadku których nie zawsze grafiki przeskalują się w odpowiedni sposób przy przechodzeniu z formatu standardowego na panoramiczny. To, na jaką opcję zdecydujesz się ostatecznie, zależy przede wszystkim od tego, na jakich urządzeniach będzie wyświetlana prezentacja multimedialna.