iniekcja-krystaliczna

Czy iniekcja krystaliczna jest skuteczna?

0 Shares
0
0
0

Iniekcja krystaliczna uznawana jest za skuteczne zapobieganie wilgoci kapilarnej. Zdaniem specjalistów, taki problem pojawia się, gdy woda gruntowa przemieszcza się w górę ściany poprzez mikroskopijne pory. Barierą dla tego procesu jest izolacja pozioma. Sposobem na to, by zapobiec wilgoci kapilarnej, jest iniekcja krystaliczna.

Czym jest wilgoć kapilarna i dlaczego powstaje?

Wielu specjalistów uznaje wilgoć kapilarną za duży problem. Powstaje ona, gdy woda gruntowa przemieszcza się w górę ściany na skutek mikroskopijnych porów. Tego typu proces wspomagany jest działaniem kapilarnym. Większość ścian w budynkach przepuszcza zazwyczaj małą ilość wody, ponieważ barierą dla niej jest izolacja pozioma. Jednak, jeśli jest ona wadliwa bądź też przestaje działać, wówczas ściany nie są zabezpieczone przed podciąganiem wilgoci.

Należy pamiętać, że wilgoć kapilarna występuje zawsze tam, gdzie poziom gruntu jest znacznie wyższy niż poziom, na jakim została wykonana izolacja pozioma. Najszybszym i zdecydowanie najbardziej ekonomicznym sposobem na to, aby pozbyć się wilgoci kapilarnej jest zastosowanie iniekcji krystalicznej. Metoda iniekcji może być przeprowadzona nawet w przypadku, gdy zawilgocenie ścian osiąga wartość 95% ogólnie przyjętego poziomu wilgotności.

Dlaczego iniekcja krystaliczna jest tania, efektywna i ekologiczna?

Zdaniem wielu specjalistów, iniekcja krystaliczna zastosowana w budynkach mieszkalnych i firmowych daje bardzo dobre efekty, ponieważ jest to proces, który nie powoduje zbyt dużego uszczerbku finansowego w budżecie domowym lub firmowym. Ponadto, metoda ta jest ekologiczna, ponieważ nie powoduje zagrożenia dla fauny i flory. Jest to sposób wykorzystywany do osuszania ścian i tworzenia skutecznej izolacji, która zabezpiecza przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu, a także przenikaniem wilgoci do wnętrza budynku.

Nowoczesna iniekcja krystaliczna bazuje na technologii, która nie wymaga odkopywania murów. Do osuszania wykorzystuje się wyłącznie materiały pochodzenia naturalnego. Skuteczność tej metody jest uzależniona od jej precyzji wykonania. Iniekcja krystaliczna ma przewagę nad innymi metodami zabezpieczenia budynku przed wilgocią. Polega ona na wywierceniu szeregu otworów i aplikacji odpowiednio przygotowanej mieszanki i aktywatora krzemianowego, dzięki któremu osusza on ściany i tworzy skuteczną hydroizolację.

Należy pamiętać, że jakość wykonania iniekcji krystalicznej ma duże znaczenie, ponieważ proces ten jest podstawowym zabezpieczeniem przed wilgocią. Nie jest to zbyt skomplikowana metoda. Jednakże wymaga dokładnego zaplanowania wszystkich działań.

Jak wykonać iniekcję krystaliczną, aby zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, w jaki sposób przebiega iniekcja krystaliczna, która skutecznie chroni budynek przed wilgocią. Odpowiedź nie jest trudna. Ta metoda musi być wykonana poprawnie. Do tego celu należy wykorzystać kilka podstawowych czynności. Przede wszystkim usunąć zawilgocone powłoki malarskie i tynki, a także wyczyścić powierzchnię cegły aż do gołego muru. W przypadku ubytków należy je uzupełnić masą szpachlową. Iniekcję krystaliczną ścian obejmuje także wykonanie otworów o średnicy 2 cm. Szczeliny te muszą znajdować się równolegle do podłogi i sięgać aż do głębokości murów. Odległość pomiędzy poszczególnymi nawiertami wynosi od 10 do 15 cm. Niekiedy zaleca się, aby wykonać ponowne nawierty, czyli drugi rząd otworów na wysokości 10 cm nad pierwszym. Jest to metoda walki z dużym zawilgoceniem budynku.

Kolejnym etapem iniekcji krystalicznej jest pompowanie odpowiedniej mieszanki na bazie aktywatora krzemianowego. Mury powinny być nieosłonięte przez około 21 dni, w celu wyparowania wody. Następnie otwory zaślepia się i zaszpachlowuje. Tylko wówczas można osiągnąć pożądany efekt.

Iniekcja krystaliczna fundamentów i ścian może być przeprowadzona zarówno w starych, jak i nowych budynkach. Technologia ta stosowana jest także w domach podpiwniczonych i niepodpiwniczonych. Iniekcja krystaliczna daje szansę na wykonanie, jak również odtworzenie izolacji poziomej i pionowej ścian.

Iniekcja krystaliczna jest nowoczesną metodą walki z zawilgoceniem ścian. To tani, efektywny i przede wszystkim łatwy do zastosowania sposób.

0 Shares
You May Also Like