Jak obniżyć zużycie energii w układach sprężonego powietrza?

0 Shares
0
0
0

Układy sprężonego powietrza są powszechnie używane w przemyśle ze względu na ich wszechstronność, ale mogą być również znacznym źródłem zużycia energii. Jakie są sposoby na obniżenie zużycia energii w zakładzie wykorzystującym sprężone powietrze?

 

Jak podają statystyki ok. 75% wszystkich kosztów związanych z zakupem i obsługą sprężarki, stanowią koszty wynikające ze zużycia energii elektrycznej. Pomimo tego, że kompresory nie należą do tanich maszyn i często są poważną pozycją w wydatkach inwestycyjnych firmy, to nie zakup urządzenia jest najdroższy, ale jego eksploatacja. Z tego powodu warto wykonać kilka podstawowych działań, które przyniosą znaczne oszczędności energetyczne bez wpływu na wydajność urządzenia. Kluczem do niższych kosztów eksploatacyjnych układu sprężonego powietrza będzie optymalizacja działania takiego systemu. 

Regularnie wykonuj przegląd i konserwację kompresora

Sprężarki, podobnie jak inne urządzenia mechaniczne, wymagają systematycznej konserwacji, która pozwala zapobiec nieefektywnej pracy systemu. Warto pamiętać, że regularna konserwacja i sprawdzanie stanu kompresora nie polega jedynie na corocznym serwisowaniu urządzenia. Warto wykonać codzienny, cotygodniowy i comiesięczny przegląd urządzenia. Codziennie należy sprawdzać informacje prezentowane na wyświetlaczu sterownika. Co tydzień powinieneś sprawdzić stan maty filtracyjnej i spusty kondensatu. Natomiast 1 raz w miesiącu warto zweryfikować poziom oleju i w razie niedoborów uzupełnić substancję smarną. W czasie corocznego serwisu warto skorzystać z usług doświadczonego serwisanta, który wymieni filtry powietrza i oleju, dokona wymiany oleju, sprawdzi działanie układu napędowego, układu sprężania i chłodzenia, a także stan elektroniki. 

Stale sprawdzaj układ pod względem przecieków i szybko je naprawiaj

Przecieki w systemie sprężonego powietrza mogą znacząco zwiększać zużycie energii. Jednocześnie przyczyniają się do spadku wydajności sprężarki oraz spadku ciśnienia w układzie. Regularne sprawdzanie i naprawianie wycieków jest kluczowe dla efektywności działania układu. Szybkie wykrywanie nieszczelności pozwoli nie tylko na utrzymanie oczekiwanej wydajności sprężarki, ale także zminimalizuje ryzyko zwiększonych kosztów eksploatacyjnych związanych z poborem energii elektrycznej. 

Zoptymalizuj ciśnienie sprężonego gazu

Praca systemu przy wyższym niż niezbędne ciśnieniu zwiększa zużycie energii. Należy dostosować ciśnienie do minimalnego wymaganego poziomu dla danej aplikacji. Warto pamiętać, że obniżenie ciśnienia w układzie o 1 bar prowadzi do realnych oszczędności w kosztach energii (przy obniżaniu ciśnienia z 7 do 6 bar może to być oszczędność rzędu 7%). To tym bardziej ważne, że większość narzędzi pneumatycznych wymaga jedynie sprężonego powietrza o ciśnieniu 4 bar. 

Nowoczesne systemy sterowania sprężarkami

Ręczne sterowanie sprężarką lub układem kompresorów jest trudne i zazwyczaj jest obarczone sporym błędem. Rozwiązaniem jest zastosowanie zaawansowanych systemów sterowania, które mogą efektywnie zarządzać pracą jednej lub wielu sprężarek, dostosowując ich działanie do bieżącego zapotrzebowania.

Zwiększ oszczędności w zakresie wykorzystanej energii

Sprężarki w procesie wytwarzania skompresowanego gazu emitują dużo energii cieplnej. Możesz ją wykorzystać stosując systemy rekuperacji ciepła. W ten sposób nie tracisz energii cieplnej, którą możesz wykorzystać do ogrzewania budynków lub wody. 

Zastosuj nowoczesne sprężarki

Jeśli w zakładzie dysponujesz kompresorami, które lata świetności mają za sobą, ich wydajność nie spełnia oczekiwań lub często ulegają awarii, warto rozważyć wymianę maszyn na nowe. Możesz zdecydować się na sprężarki o wyższej sprawności energetycznej, a w przypadku zmiennego zapotrzebowania na sprężone medium w zakładzie nawet na sprężarki o zmiennej wydajności, które płynnie dostosowują swoją prędkość do aktualnego zapotrzebowania. Rezultatem  będzie znacznie niższe zużycie energii w porównaniu do sprężarek pracujących ze stałą prędkością.

Minimalizuj opory przepływu w układzie

W tym aspekcie warto sprawdzić, czy rury układu dystrybucji medium są odpowiedniej wielkości i czy są efektywnie rozmieszczone, co pozwoli zmniejszyć opory przepływu i związane z tym straty energii. Warto także zadbać o ulepszenie systemu filtracji. Odpowiednio dobrane filtry zwiększą efektywność działania systemu, minimalizując straty ciśnienia i przepływu. 

Przeszkol pracowników

Nieprawidłowe użytkowanie narzędzi pneumatycznych i maszyn jest jednym z powszechnych powodów strat sprężonego powietrza. Dlatego zainwestuj w szkolenie personelu. Będziesz mieć gwarancję, że wszyscy pracownicy są świadomi sposobów efektywnego wykorzystania sprężonego powietrza i znają praktyki prowadzące do zmniejszenia zużycia energii.

źródło: AG Kompressoren serwis sprężarek

0 Shares
You May Also Like