kompresor-tlokowy-na-zbiorniku

Kompresory tłokowe na zbiorniku — gdzie je się wykorzystuje

0 Shares
0
0
0

Sprężarki powietrza występują w wielu różnych wariantach i opcjach. Dzięki temu stanowią doskonałą odpowiedź na potrzeby firm, które pracują w oparciu o sprężone powietrze. Pozwala to z łatwością dostosować konkretne rozwiązanie do potrzeb zakładu i charakteru jego pracy. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko wyglądem czy parametrami, ale nawet budową i mechanizmem działania. Kompresory tłokowe to urządzenia sprawdzające się od wielu dekad w różnych gałęziach przemysłu. Dodatkowo mogą zostać uzupełnione o zbiorniki magazynujące sprężone powietrze. Podpowiadamy i wyjaśniamy, czym charakteryzują się kompresory tłokowe na zbiorniku i gdzie się je wykorzystuje.

Budowa i działanie sprężarek tłokowych

Sprężarki powietrza występują w wielu różnych odmianach i konfiguracjach, dzięki czemu stosunkowo łatwo jest dobrać odpowiednią jednostkę do potrzeb i trybu pracy danej instalacji. Aby jednak dokonać właściwego wyboru, należy dobrze poznać rynek sprężarek powietrza oraz zrozumieć najważniejsze cechy i zasady działania każdego rodzaju sprężarki powietrza. Sprężarki tłokowe są prekursorem produkcji sprężonego powietrza — są najstarszym rodzajem kompresorów, ale jednocześnie najszerzej stosowanym. Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi tłokowej sprężarki powietrza są cylinder i tłok. Często tego typu kompresory określane są również mianem sprężarki wyporowej.

Praca tłokowych sprężarek powietrza polega na pobraniu części powietrza z otoczenia urządzenia, a więc bezpośrednio z atmosfery. Następnie dochodzi do zmniejszenia jego objętości przy udziale ruchu ślizgowego tłoka. Takie sprężanie gazu do mniejszej objętości prowadzi do wzrostu jego ciśnienia. Z drugiej strony ruch tłoka jest możliwy dzięki sile przenoszonej z korbowodu. Chociaż praca jest dość wydajna, a sprężarki tłokowe działają efektywnie i z niewielką liczbą awarii, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Słabym punktem sprężonego powietrza wytwarzanego przez sprężarki tłokowe jest to, że ciśnienie osiąga maksymalnie 5 do 6 barów. Wyższe ciśnienia można osiągnąć tylko w przypadku sprężarek tłokowych dzięki zastosowaniu sprężania dwustopniowego.

Wydajność sprężarki tłokowej zależy zarówno od wielkości cylindra wyrażonej w jednostkach objętości, jak i od stopnia sprężania, czyli stosunku ciśnienia wyporu do ciśnienia ssania. Ponadto ważnym parametrem sprężarek tłokowych jest zachowanie szczelności pomiędzy ruchomym tłokiem a powierzchnią cylindra. Ma to znaczący wpływ na osiągnięty stopień sprężenia powietrza, a także wydajność całego urządzenia.

Zastosowanie sprężarek tłokowych na zbiorniku

Sprężarka tłokowa na zbiorniku zapewnia maksymalne ciśnienie dostosowane do różnych potrzeb klienta. Jednostki tego typu występują w wersji zbiornikowej i stojakowej, dedykowanej do podłączenia do linii produkcyjnych zasilanych sprężonymi cieczami. Pojemność zbiornika na sprężone powietrze można dobrać do indywidualnych potrzeb instalacji. Jeśli nie masz pewności, jakie parametry powinna posiadać zakupiona maszyna, warto zasięgnąć porady ekspertów w celu doboru odpowiedniego kompresora. Należy zwrócić uwagę na wybór urządzenia, który zapewni optymalne ciśnienie maksymalne i najlepszą pojemność zbiornika do potrzeb firmy.

Sprężarki tłokowe montowane na zbiorniku są z powodzeniem stosowane w wielu gałęziach przemysłu i różnych sektorach. Każda sprężarka tłokowa ze zbiornikiem charakteryzuje się różnymi specyfikacjami, co pozwala na dostosowanie urządzenia do charakterystyki pracy zakładu. Idealnie sprawdzają się w branżach takich jak:

  • zakłady produkcyjne — w wariancie olejowym, sprężarki tłokowe są nieodzownym elementem, bez którego niemożliwa byłaby praca maszyn i utrzymanie funkcjonalności i wydajności urządzeń;
  • warsztaty — kompresory tłokowe na zbiorniku stosowane są do zasilania urządzeń pneumatycznych;
  • przemysł motoryzacyjny — tłokowe sprężarki powietrza na zbiorniku sprawdzają się niemal w każdym aspekcie działania tej branży;
  • garaże i prywatne posesje — kompresory tłokowe na zbiorniku świetnie sprawdzają się także w zastosowaniach przez klientów indywidualnych. Na mniejszą skalę nadają się np. do pompowania kół, lakierowania amatorskiego, a także do usuwania liści i zanieczyszczeń z miejsc trudno dostępnych zarówno w garażu jak i w ogrodzie.
0 Shares
You May Also Like