Ładowarki to maszyny powszechnie wykorzystywane na każdej budowie. Rynek oferuje szeroki wachlarz modeli różniących się wielkością i funkcjonalnością. Poznaj rodzaje ładowarek oraz prace, które wykonasz korzystając z różnych typów tego sprzętu.
Co to jest ładowarka budowlana
Ładowarki są pojazdami, które zostały wyposażone w urządzenie załadowcze przeznaczone do załadunku materiałów sypkich na pojazdy transportowe. Ładowarki występują w formie pojazdów kołowych i gąsienicowych. Na rynku dostępne są ładowarki wyposażone w urządzenia załadowcze w postaci łyżek, ślimaków, tarcz lub kubełków, które swoje nazwy zawdzięczają swoim kształtom. Jedną z form ładowarki jest koparko-ładowarka. To maszyna wielofunkcyjna, która może realizować zarówno zadania dedykowane ładowarkom, jak i koparkom. Ładowarki na rynku dostępne są w wielu modelach. Różnią się między sobą mocą silnika, ładownością i zwinnością, a także ergonomia miejsca pracy operatora ładowarki.
Rodzaje ładowarek
Najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane są ładowarki łyżkowe. Ten rodzaj maszyn wykorzystywany jest do załadunku i przewozu urobku na krótkich odległościach. Ładowarki łyżkowe są powszechnie stosowane także do wybierania gruntu czy przewozu materiałów budowlanych na placach budów. Kolejnym zastosowaniem ładowarek jest możliwość realizacji niewielkich wyburzeń. Funkcje te pokazują, jak skuteczna i niezbędna jest ładowarka na budowie.
Na placach budowy najczęściej spotykane są ładowarki kołowe, ładowarki gąsienicowe czołowe oraz ładowarki obrotowe. Maszyny te różnią się sposobem pracy. Ładowarki kołowe i ładowarki gąsienicowe czołowe posiadają łyżkę zainstalowaną z przodu maszyny. Łyżka ta może poruszać się jedynie w jednej płaszczyźnie. Z kolei ładowarki obrotowe pozwalają na pracę w wielu kierunkach dzięki łyżce z wysięgnikiem umieszczonej na platformie obrotowej. Łyżki obrotowe mogą także być wyposażone w łyżkę wychyloną w bok.
Jak już wspominaliśmy wcześniej, ładowarki różnią się między sobą między innymi mocą silnika i udźwigiem. Co ważne parametry te są zazwyczaj skorelowane, czyli wraz z większą mocą silnika wzrasta także udźwig maszyny. Warto podkreślić, że większość ładowarek zapewnia podnoszenie ładunku na wysokość od 3 do 4m.
Funkcjonalność i zadania realizowane przez ładowarki
Ładowarki są to maszyny dość elastyczne w zakresie realizacji prac. Istnieje wiele sposobów na efektywne wykorzystanie ładowarki na budowie. Zakres zastosowania sprzętu uzależniony jest od zastosowania wyposażenia dodatkowego. Poza oczywistą łyżką z zębami ładowarkę można wyposażyć w inne elementy — na przykład w łyżkę, która umożliwia tworzenie wysokich nasypów, inne rodzaje łyżek — np. łyżkę rekin, łyżkę krokodyl, łyżkę do materiałów sypkich, łyżkę ażurową do kamieni. Ładowarki mogą być również wyposażone w chwytak do drzew, mogą pełnić rolę ługu do śniegu czy ziemi, a także realizować zadania dedykowane mechanicznym zamiatarkom.
Czy każdy może pracować na ładowarce?
Do obsługi ładowarki niezbędne są odpowiednie uprawnienia, do uzyskania których konieczne jest ukończenie specjalistycznego kursu na operatora koparko-ładowarki. Jednocześnie wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, ukończenie 18 roku życia oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy w zawodzie operatora koparek.
Aby korzystać z ładowarki nie trzeba jej kupować
Ładowarki, podobnie jak inne ciężkie i specjalistyczne maszyny budowlane, są sprzętem drogim. Jeśli chcesz skorzystać z pracy ładowarki nie musisz jej kupować. Na rynku funkcjonują firmy, które specjalizują się w wynajmie maszyn budowalnych. Większość z nich posiada w swoim taborze także ładowarki. Najlepsze firmy z branży dysponują różnorodnymi modelami ładowarek oraz wyborem akcesoriów dodatkowych, które możesz wybrać, dostosowując je do zaplanowanych prac. Firmy wypożyczające ładowarki zawsze dostarczają je klientowi wraz z operatorem, który posiada stosowne doświadczenie i uprawnienia. Wynajem ładowarek to korzystna ekonomicznie oferta — wynajmujesz ładowarkę wyłącznie na czas, w którym będziesz jej potrzebować.
źródło: Avio-star.pl