przygotowanie-ciała-do-pogrzebu

Na czym polega przygotowanie ciała do pogrzebu?

0 Shares
0
0
0

Przygotowanie ciała do pogrzebu to misterna sztuka, która obejmuje szereg czynności. Odpowiednie postępowanie pozwala zapewnić zmarłej osobie godny wygląd. Na czym polega przygotowanie ciała do pogrzebu? Z jakich etapów się składa?

Przygotowanie ciała do pogrzebu – kto się tym zajmuje?

Odpowiednie przygotowanie ciała do pogrzebu to jedno z najważniejszych zadań domu pogrzebowego. Obejmuje ono szereg czynności, które w konsekwencji pozwalają zapewnić zmarłej osobie godny wygląd. Jest to szczególnie istotne, jeśli rodzina życzy sobie, aby pożegnanie bliskiego odbywało się przy otwartej trumnie. Wówczas ciało musi się prezentować nienagannie.

Przygotowaniem ciała do pogrzebu zajmują się wykwalifikowani pracownicy domu pogrzebowego. Dysponują oni wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu są w stanie skutecznie ukryć zmiany pośmiertne czy też następstwa przewlekłych chorób. Rzetelnie podchodzą do swoich obowiązków, a ciało traktują z należytą estymą. Dokładają wszelkich starań, aby było ono odpowiednio przygotowane na ostanie pożegnanie.

Profesjonaliści korzystają ze sprawdzonych preparatów i kosmetyków, co jest gwarancją długotrwałych i estetycznych efektów. Stosowane specyfiki najczęściej zawierają w swoim składzie formalinę, która wykazuje właściwości konserwujące. Dzięki niej ciało może zostać wystawione na widok publiczny w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura pokojowa.

Jak wygląda przygotowanie ciała do pogrzebu?

Przygotowanie ciała do pogrzebu to kilkuetapowy proces, który obejmuje różne czynności. Mają one jeden cel – zapewnić zmarłej osobie wygląd jakby spała. Rodzina może też poprosić dom pogrzebowy o wykonanie dodatkowych czynności, np. pomalowanie paznokci czy też farbowania włosów.

Klasyczne przygotowanie ciała osoby zmarłej do pogrzebu obejmuje:

  • umycie ciała i włosów oraz wykonanie czynności higienicznych,
  • dezynfekcja ciała,
  • zabezpieczenie zwłok przed rozkładem (poprzez wprowadzenie do żył specjalnego preparatu, który konserwuje tkanki i organy, a także sprawia, że plamy opadowe się cofają),
  • wykonanie zabiegów kosmetycznych, takich jak golenie zarostu, obcięcie paznokci czy też regulacja brwi,
  • makijaż twarzy – poprawia on koloryt skóry i tuszuje przebarwienia (na życzenie rodziny osobie zmarłej wykonuje się makijaż przy użyciu kolorowych kosmetyków, np. maluje się powieki i usta),
  • ułożenie fryzury,
  • ubranie zmarłego w strój przygotowany przez rodzinę.

Działania te pozwalają przywrócić osobie zmarłej korzystny wygląd. Ukrywają zmiany pośmiertne i skutki długotrwałych chorób. Sprawiają, że ostatnie pożegnanie ze zmarłym jest łatwiejsze dla bliskich.

Niektóre rodziny decydują się również na balsamowanie ciała. Jest ono zalecane, gdy zwłoki muszą przebyć długą drogę na miejsce pochówku, uległy znacznemu uszkodzeniu lub ich wygląd znacząco się zmienił w wyniku przebytej choroby. Zabieg pozwala zrekonstruować ciało zmarłego (to tzw. tanatoplastyka), nadać mu korzystny wygląd oraz powstrzymać dalszy rozkład. W efekcie możliwa staje się organizacja pożegnania przy otwartej trumnie.

Przygotowanie ciała do pogrzebu – ostatnie słowo ma zawsze rodzina zmarłego

Przedstawiony katalog czynności nie jest obowiązkowy. To rodzina zmarłego decyduje o zakresie podejmowanych działań. Część może więc wykreślić, a w zamian poprosić o wykonanie innych. Bliscy mają możliwość ingerowania nawet w sposób ułożenia włosów. Większość jednak decyduje się zaufać doświadczeniu specjalistów. Każdorazowo zwłoki są myte, zabezpieczane przed szybkim rozkładem oraz ubierane.

Przygotowanie ciała do pogrzebu to wymagające zadanie, które wymaga umiejętności i doświadczenia. Dlatego warto je powierzyć specjalistom i zaufać ich kunsztowi. Jeśli nie wiesz, co w danej sytuacji będzie najlepszym rozwiązaniem, zapytaj fachowców. Rozwieją oni wszelkie Twoje wątpliwości i doradzą, jakie zabiegi zdadzą egzamin, a z których lepiej zrezygnować.

źródło: pogrzebymortis.pl

0 Shares
You May Also Like