Nawet najlepiej przeprowadzona operacja może nie przynieść zakładanych rezultatów, jeśli pacjent nie będzie do niej odpowiednio przygotowany. Dlatego coraz więcej lekarzy rekomenduje rehabilitację przedoperacyjną. Pozwala ona przygotować pacjenta do nadchodzącego zabiegu nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym. Na czym ona polega?
Rehabilitacja przedoperacyjna – co to? Na czym polega?
Rehabilitacja przedoperacyjna jest coraz częściej rekomendowana przez lekarzy. Jej podstawowym celem jest przygotowanie narządu ruchu do prawidłowego funkcjonowania po wykonanym zabiegu. Przy okazji niweluje ona obrzęk i bolesność w miejscu kontuzji, redukuje napięcia mięśniowe oraz przywraca równowagę.
Obejmuje ona szereg działań, w tym:
- naukę ergonomii ciała,
- trening wzmacniający,
- pracę nad prawidłowymi wzorcami ruchowymi,
- zabiegi fizykalne,
- terapię lęku i stresu przed operacją.
Działania te ułatwiają powrót do zdrowia i maksymalnej sprawności po operacji. Nie ma jednak jednego przyjętego szablonu postępowania. Każdorazowo rehabilitacja przedoperacyjna jest poprzedzona wnikliwym wywiadem i dostosowywana do potrzeb pacjenta, co zapewnia jej wysoką skuteczność. To, jak ostatecznie będzie więc wyglądać, zależy od indywidualnych ustaleń.
Czy warto zdecydować się na rehabilitację przedoperacyjną? Zyski dla zdrowia
Rehabilitacja przedoperacyjna korzystnie wpływa na narząd ruchu. W efekcie pozytywnie przekłada się na ogólne funkcjonowanie organizmu. Jakie zyski dla zdrowia przynosi?
- zmniejsza stan zapalny i jego objawy (ból, obrzęk),
- zmniejsza napięcie mięśni i wiązadeł,
- zwiększa ruchomości w stawach,
- pozwala wypracować prawidłowe wzorce ruchowe,
- przywraca siłę i kontrolę mięśniową.
W konsekwencji rehabilitacja przedoperacyjna skraca czas powrotu do sprawności ruchowej po zabiegu. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia powikłań w trakcie i po operacji. Co więcej, wykorzystywane w jej ramach techniki wykazują również działanie relaksujące i odprężające. Pozwala to przygotować się do operacji także pod względem psychicznym.
Rehabilitacja przedoperacyjna bywa również określana przepustką do zabiegu. Niweluje bowiem czynniki dyskwalifikujące pacjenta do operacji, takie jak obrzęk, wysięk, ograniczony ruch w stawach, etc.
W okresie bezpośrednio poprzedzającym zabieg rehabilitacja przedoperacyjna służy poprawie krążenia obwodowego i relaksacji, co ułatwia przeprowadzenie operacji. Nic więc dziwnego, że wielu specjalistów traktuje ją jako integralny element leczenia i zaleca swoim pacjentom.
Rehabilitacja przedoperacyjna – jakie metody i techniki leczenia obejmuje?
Rehabilitacja przedoperacyjna obejmuje szeroki katalog metod i technik leczenia. Każdorazowo rodzaj zabiegów lub ćwiczeń, ich zakres oraz częstotliwość są dobierane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Specjalista uwzględnia m.in. stan zdrowotny chorego, jego kondycję fizyczną i możliwości, a także osobiste oczekiwania i preferencje względem procesu i efektów leczenia. Bierze pod uwagę również rodzaj zaplanowanej operacji. Pozwala to dobrze przygotować organizm pacjenta do nadchodzącego zabiegu.
W ramach rehabilitacji przedoperacyjnej najczęściej wykorzystuje się takie metody i technik leczenia jak:
- magnetoterapię (terapia polem magnetycznym)
- elektrostymulację,
- terapię ultradźwiękami,
- laseroterapię,
- drenaż limfatyczny,
- terapię falą uderzeniową,
- masaż,
- rehabilitację ruchową i ćwiczenia rehabilitacyjne,
- medyczny trening sportowy,
- trening izokinetyczny.
Żeby rehabilitacja przedoperacyjna przyniosła oczekiwane rezultaty, należy ją wykonywać pod okiem specjalistów. Centrum rehabilitacyjne dysponuje wykwalifikowaną kadrą praktyków, których działania odznaczają się wysoką skutecznością. Efektywność przeprowadzanych zabiegów jest zasługą nie tylko wiedzy i doświadczenia fizjoterapeutów, ale również wykorzystania nowoczesnych sprzętów. W efekcie pacjent jest lepiej przygotowany do operacji, a po jej przeprowadzeniu szybciej wraca do maksymalnej sprawności ruchowej.