Zakup mieszkania na rynku pierwotnym wymaga przeanalizowania wielu kwestii. Lokalizacja, metraż czy też układ pomieszczeń to tylko niektóre elementy przesądzające o wyborze nieruchomości. Coraz częściej nabywcy zwracają też uwagę na osiedlowe udogodnienia. Co deweloper może zapewnić? Oto przegląd najważniejszych udogodnień.
Jakie udogodnienia osiedlowe może zapewnić deweloper?
Dla wielu osób zakup mieszkania to kosztowna inwestycja. Nic więc dziwnego, że chcą zamieszkać w miejscu, które już na starcie może im wiele zaoferować. W efekcie coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na standardowe aspekty przesądzające o atrakcyjności lokum, takie jak cena, lokalizacja czy też metraż, lecz koncentrują się także na bezpośrednim otoczeniu nieruchomości. To ono przesądza bowiem o tym, czy w danym miejscu dobrze się czujemy.
Mając tego świadomość, deweloperzy oferują różne udogodnienia osiedlowe. Sprawiają one, że mieszkanie w nieruchomości jest wygodniejsze i przyjemniejsze. O jakich udogodnieniach mowa?
- Miejsca parkingowe nie tylko dla mieszkańców, ale i gości oraz dostawców. Miejsca parkingowe dla mieszkańców osiedla (w cenie mieszkania lub za dodatkową opłatą) to już praktycznie standard. Dlatego coraz więcej deweloperów oferuje dodatkowe miejsca postojowe dla pojazdów gości osiedla, dostawców lub firm przeprowadzkowych.
Stanowi to spore ułatwienie dla wszystkich odwiedzających blok, a także samych mieszkańców, którzy w razie potrzeby mogą skorzystać z dodatkowych miejsc postojowych. Najczęściej są one dostępne przez ściśle określony czas, np. dwie godziny. Można je też zarezerwować na dłużej. Zarządzaniem nimi zajmuje się zwykle wspólnota lub wynajęta firma administrująca nieruchomością.
- Rowerownia. Rower to chętnie wybierany środek lokomocji. Jedni korzystają z niego raz na jakiś czas, inni – co weekend, a jeszcze innym służy na co dzień. Wszystkim jednak zależy na tym, aby mieć do niego łatwy dostęp. Zapewni to osiedlowa rowerownia. Gwarantuje ona odpowiednie warunki do przechowywania sprzętu, a także zwiększa jego bezpieczeństwo. Dostęp do niej mają bowiem wyłącznie mieszkańcy osiedla. Pomieszczenie bywa również monitorowane.
- Komórki lokatorskie. Dodatkowej przestrzeni nigdy dość! Zawsze się ona bowiem przydaje, niezależnie od tego jak dużym mieszkaniem dysponujemy. W komórce lokatorskiej można przechowywać pudełka po sprzętach, opony samochodowe czy też własne przetwory.
- Plac zabaw. Powoli staje się standardem. Już niewielki plac zabaw to atut osiedla. Dzięki niemu nie trzeba tracić czasu na dojazdy, by zapewnić dziecku choć trochę rozrywki. Coraz chętniej deweloperzy budują też bawialnie w blokach. Dzieci mogą w nich atrakcyjnie spędzać czas, gdy pogoda za oknem nie dopisuje.
- Strefa wypoczynkowa. Coraz więcej deweloperów inwestuje w strefy wypoczynkowe. Mogą one znajdować się zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Sprzyjają socjalizacji i zacieśnianiu więzów sąsiedzkich. Dużym uznaniem wśród mieszkańców cieszą się zwłaszcza strefy wypoczynkowe znajdujące się na świeżym powietrzu, w otoczeniu roślinności. Pozwalają one bowiem zrelaksować się i zregenerować siły. Mieszkańcy doceniają też siłownie zewnętrzne.
Na terenie nowoczesnych osiedli coraz częściej buduje się też tzw. mediateki. To specjalnie wydzielone przestrzenie, w których obok miejsc wypoczynkowych znajdują się różnorodne sprzęty służące wspólnej rozrywce, np. stoły bilardowe czy też piłkarzyki. Niektóre nowoczesne osiedla zapewniają też dostęp do sali fitness, jacuzzi, sauny, a nawet basenu.
Nowoczesne osiedla coraz częściej są wyposażone w liczne udogodnienia, które sprawiają, że mieszkanie w danej lokalizacji jest wygodniejsze i bardziej atrakcyjne. To odpowiedź deweloperów na rosnące wymagania klientów, a także sposób na wyróżnienie swojej oferty na tle innych i zachęcenie potencjalnych mieszkańców do skorzystania z niej.
źródło: Slawbud.pl