podpis-elektroniczny

Podpis elektroniczny – jak może ułatwić Ci życie?

0 Shares
0
0
0

Postęp cyfrowy sprawił, że coraz więcej formalności i spraw można załatwić przez internet. Żeby jednak podjęte decyzje i działania odniosły rzeczywisty skutek, wymagają potwierdzenia tożsamości. Jedną z bezpiecznych form identyfikacji tożsamości jest podpis elektroniczny. Dlaczego warto go wyrobić? Jak ułatwia życie?

Podpis elektroniczny – najważniejsze korzyści

Dzięki internetowi coraz więcej spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. Niejednokrotnie wymagają one jednak podpisu. Na szczęście odręczne sygnatury ustąpiły miejsca elektronicznym. Dzięki temu dokument można podpisać w zaledwie kilka sekund. Dlaczego warto wyrobić podpis elektroniczny?

Odpowiedź jest prosta. Zdecydowanie ułatwia on życie i oszczędza czas. Pozwala na zawieranie umów i załatwianie spraw urzędowych na odległość, bez wychodzenia z domu. Koniec z przeciskaniem się przez zakorkowane miasto i oczekiwaniem na swoją kolej! Dysponując podpisem elektronicznym, możesz załatwić wszystko przez internet. Bez korków i straty czasu.

Podpis elektroniczny potwierdza, że jesteś sygnatariuszem dokumentu przesłanego elektronicznie. Nie musisz więc drukować kartek, podpisywać ich, a następnie wysyłać do adresata. Wystarczy parę kliknięć myszką – i gotowe! Co więcej, podpis elektroniczny jest bezpieczny, zwłaszcza jeśli jest to wariant kwalifikowany. Zdecydowanie trudniej jest go wówczas podrobić niż odręczny podpis.

Rodzaje podpisów elektronicznych i ich atuty

Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania i pewności, można wyróżnić trzy rodzaje podpisów elektronicznych.

  1. Zwykły podpis elektroniczny. To nic innego jak imię i nazwisko pod wysłanym e-mailem.
  2. Profil Zaufany. To bardziej zaawansowany podpis elektroniczny. Jest on dostępny dla każdego obywatela. Ma jednak spore ograniczenia. Można go stosować wyłącznie na terytorium Polski i służy do kontaktów z urzędami oraz podpisywania dokumentów urzędowych.
  3. Kwalifikowany podpis elektroniczny. Uznawany jest za równoważnik formy odręcznej podpisu. Jest poświadczony specjalnym certyfikatem, który umożliwia identyfikację i weryfikację składającej go osoby. Daje on o wiele więcej możliwości niż Profil Zaufany i obowiązuje poza granicami Polski.

Za jego pomocą można nie tylko podpisywać dokumenty urzędowe, ale też składać deklaracje podatkowe i sprawozdania finansowe. Kwalifikowany podpis elektroniczny pozwala na zawieranie umów cywilno-prawnych oraz daje możliwość uczestnictwa w aukcjach i przetargach czy też potwierdzania dokumentacji medycznej.

Żeby jednak wykonać kwalifikowany podpis elektroniczny, potrzebne jest specjalne oprogramowanie. Dostarcza je zaufany dostawca, który spełnia określone wymogi, np. CenCert. Uzyskanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego wiąże się z pewnym wydatkiem, jednak daje najszersze możliwości zastosowania i zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Z podpisu elektronicznego korzystają nie tylko osoby prywatne, ale i przedsiębiorstwa. To tanie i wygodne rozwiązanie, które pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale i wydatki związane z wysyłką korespondencji do podpisu. Ułatwia też codzienną pracę. W błyskawicznym tempie rośnie bowiem liczba spraw i formalności, które można załatwić przez internet, pod warunkiem potwierdzenia swojej tożsamości. Jeśli dysponujesz podpisem elektronicznym, zajmuje to dosłownie chwilę.

Dokumenty z e-podpisem mają tę samą moc prawną co podpisane własnoręcznie. Możesz bez przeszkód wysyłać je do pracowników, klientów i kontrahentów. Przyspieszy to zdecydowanie obieg dokumentów w firmie.

Postęp technologiczny sprawia, że coraz więcej spraw można załatwić przez internet. Zrodziło to potrzebę stworzenia narzędzi, które pozwolą na skuteczną weryfikację podpisów składanych na dokumentach wysyłanych drogą elektroniczną. Największą pewność co do bezpieczeństwa i autentyczności zapewnia kwalifikowany podpis elektroniczny. Za jego uzyskanie trzeba zapłacić. Jednak w zamian otrzymuje się pewność i wysoki stopień zaawansowania technicznego.

źródło: sklep.kaspol.pl

0 Shares
You May Also Like