Badanie USG jest jednym z dokładniejszych i bezpieczniejszych badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Dzięki braku konieczności przeprowadzenia wcześniejszych przygotowań, USG ortopedyczne doskonale sprawdza się w przypadku urazów i kontuzji. Jest to również idealne narzędzie w diagnostyce schorzeń stawów i struktur bezpośrednio z nimi sąsiadujących. USG stawu biodrowego u dorosłych może być pomocne przy wykrywaniu rozmaitych schorzeń. Podpowiadamy kiedy zgłosić się na badanie USG stawu biodrowego dorosłych, a więc jakie symptomy mogą świadczyć o problemach w obrębie stawu biodrowego.
Czym jest badanie USG?
Ultradźwięki to rodzaj obrazowania diagnostycznego, w którym do wytworzenia obrazu wykorzystuje się fale dźwiękowe. Badania ultrasonograficzne są często wykonywane u kobiet w ciąży w celu monitorowania wzrostu płodu. Skany ultradźwiękowe mogą być również wykorzystywane do badania i diagnozowania wielu innych stanów, w tym problemów z sercem, zakrzepów krwi, guzów nowotworowych i kamieni pęcherzyka żółciowego. Ultradźwięki mogą być także wykorzystywane do prowadzenia biopsji igłowych i innych procedur.
USG to bezbolesna procedura, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów narządów wewnętrznych i struktur w ciele. Pacjent leży na stole z odsłoniętym obszarem, który jest poddawany badaniu, podczas gdy sonda ultradźwiękowa jest przykładana do skóry, aby wychwycić odbicia od narządów wewnętrznych lub struktur.
Badanie USG biodra – dlaczego jest potrzebne?
Staw biodrowy to przegub kulisty. Jest to największy obciążony staw w ciele. Główną funkcją stawu biodrowego jest umożliwienie zgięcia, wyprostu, odwodzenia, przywodzenia i rotacji kości udowej na miednicy.
Staw biodrowy składa się z trzech kości:
- kości udowej,
- panewki (kość miednicy),
- głowy kości udowej, która mieści się w panewce panewkowej, zwana „obrąbkiem panewki”.
W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił znaczny wzrost liczby dorosłych, którzy odczuwają ból w biodrach. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem stawy ludzi stają się sztywne i mniej elastyczne. Ból może być spowodowany zapaleniem stawów lub innymi schorzeniami, które wpływają na staw biodrowy. Badanie ultrasonograficzne stawu biodrowego to jeden ze sposobów na zdiagnozowanie przyczyny tego bólu. Może również pomóc w wykluczeniu innych możliwych przyczyn bólu biodra, takich jak przepuklina dysku lub ostroga kostna.
Wskazania do wykonania badania USG biodra u dorosłych
USG biodra u dorosłych należy wykonać, gdy chodzenie staje się utrudnione, gdy odczuwany jest ból lub napięcie w stawie. Wskazaniami do badania są również zmiany pourazowe, obrzęki, martwica, zmiany nowotworowe, guzki, stany zapalne, zerwanie ścięgna, zwyrodnienia, obrzęki. Oprócz tego niepokojącymi objawami, które stanowią istotne wskazanie do wykonania USG biodra dorosłych są bolesność w pośladku, pachwinie lub promieniująca do kolana, trzaskanie lub strzykanie w stawie, ograniczona ruchomość stawu biodrowego oraz problemy z chodzeniem i pochylaniem się do przodu, utykanie.
Przydatność USG stawu biodrowego jest szczególnie wysoka w ocenie zmian pourazowych, zwyrodnieniowych lub nowotworowych. Na podstawie obrazowania przy pomocy badania USG biodra można stwierdzić:
- jałową martwicę głowy kości udowej;
- obrzęk oraz wysięk w obrębie błony maziowej stawu;
- zmiany nowotworowe – guzy łagodne oraz złośliwe;
- problemy ze ścięgnami (pośladkowym średnim i mięśnia biodrowo-lędźwiowego) takie jak zerwanie, naderwanie czy stany zapalne;
- biodro trzaskające;
- zmiany zwyrodnieniowe;
- nieprawidłowości w obrębie mięśni, kaletek, chrząstki głowy kości udowej, obrąbka chrzęstnego lub kostnego panewki.
Jako że procedura ta jest zupełnie bezbolesna i nieinwazyjna warto wykonywać USG biodra dorosłych profilaktycznie, w razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia stawu biodrowego.