Działające na rynku firmy cateringowe świadczą kompleksową ofertę usług cateringowych i dodatkowych. Pozwalają one uświetnić każde przyjęcie lub wydarzenie, niezależnie od jego specyfiki czy też lokalizacji. Na co klient może się zdecydować? Co oprócz cateringu zapewnia profesjonalny podmiot?
Usługi cateringowe – co to? Jakie działania obejmują?
U swoich początków catering oznaczał podawanie ciepłych lub zimnych przekąsek pasażerom na pokładach samolotów. Szybko jednak ewoluował i współcześnie definiowany jest jako przygotowywanie i dostarczanie gotowych dań do miejsca przeznaczenia. Nie każdy jednak podmiot, który serwuje potrawy na wynos, świadczy usługi cateringowe. Sprzedaż i dystrybucja jedzenia to bowiem jedynie wycinek działalności firm cateringowych. Co więc kryje się pod pojęciem usług cateringowych?
Usługi cateringowe obejmują nie tylko ogół procesów związanych z przygotowaniem i dostarczaniem gotowych dań w wybrane przez klienta miejsce, lecz również szereg działań logistycznych mających na celu obsługę danego wydarzenia. Chodzi tu m.in. o ustalenie jadłospisu, serwis kelnerski, przygotowanie eleganckiego miejsca do wydawania dań czy też nadzór nad dystrybucją posiłków.
Catering – najważniejsze rodzaje i zakres świadczonego wsparcia
Biorąc pod uwagę zakres świadczonych usług cateringowych, wyróżnić można cztery podstawowe rodzaje cateringu. Jaka jest ich specyfika i jakie działania firma cateringowa realizuje w ramach każdego z nich?
- Catering eventowy (indywidualny). To kompleksowa usługa gastronomiczno-logistyczna skierowana do klientów indywidualnych. Obejmuje ona przygotowanie i dostarczenie posiłków na imprezy okolicznościowe oraz obsługę wydarzenia, jeśli tego oczekuje klient. W jego ramach wyróżnić można np. catering weselny, komunijny czy też wigilijny.
- Catering kontraktowy. Obejmuje regularne przygotowywanie i dostarczanie jedzenia do miejsca przeznaczenia na warunkach określonych w zawartej z klientem umowie. Mowa tutaj o codziennych dostawach posiłków do szkół, szpitali czy też firm.
- Catering biznesowy. Polega na profesjonalnej obsłudze eventów biznesowych, np. szkoleń lub konferencji. Obejmuje nie tylko przygotowanie i dostawę dań, ale również serwis kelnerski, aranżację pomieszczeń i miejsca wydawania posiłków, nadzór nad dystrybucją dań czy też koordynację pory podawania jedzenia z harmonogramem wydarzenia. Kierowany jest do firm.
- Catering masowy. Dotyczy imprez masowych, np. festiwali, koncertów oraz wydarzeń sportowych i kulturalno-rozrywkowych. Polega na przygotowywaniu i wydawaniu dań na miejscu.
W zależności od charakteru wydarzenia, jego programu czy też lokalizacji catering może obejmować różnorakie usługi. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie elastyczność i indywidualne podejście firm cateringowych. O jakości usług przesądza również doświadczenie oraz zaplecze gastronomiczne. Dlatego przy wyborze podmiotu warto zwrócić uwagę także na te aspekty.
Co oprócz cateringu? Jakie usługi dodatkowe może świadczyć firma cateringowa?
Profesjonalna obsługa logistyczno-gastronomiczna wydarzenia, obejmująca m.in. przygotowanie i dostawę dań, stanowi podstawę działalności większości firm cateringowych. Część podmiotów świadczy również dodatkowe usługi, dzięki którym organizowany event czy też przyjęcie zostanie zapięte na ostatni guzik. Chodzi m.in. o:
- wynajem stołów i krzeseł,
- wynajem zastawy stołowej i obrusów,
- dekorację stołów i pomieszczenia zgodnie z wytycznymi klienta,
- wynajem sprzętów i akcesoriów gastronomicznych, np. podgrzewaczy potraw, termosów czy też szaf chłodniczych,
- serwis kawowy i kelnerski.
Firmy cateringowe oferują szeroki zakres usług cateringowych i dodatkowych. Dzięki temu ich oferty cieszą się dużym wzięciem. Przy wyborze podmiotu warto zwrócić uwagę nie tylko na to, co oferuje, ale również na doświadczenie i zaplecze gastronomiczne. Profesjonalna i dobrze wyposażona firma będzie reprezentować elastyczne podejście, co pozwoli dopasować usługi do specyfiki wydarzenia i preferencji organizatora.